Kniha návštev

Re:Nesmrtelná RAVEN a jej legenda

Raven bola obávaná pre svoje nezvyčajné schopnosti, ako je telekinéza. Táto schopnosť pohybovať predmety silou mysle bola pre mnohých záhadou a zdrojom strachu. Ľudia sa často obávajú toho, čomu nerozumejú, a preto sa Raven stala predmetom obáv.

Na druhej strane, Raven bola aj obdivovaná. Jej schopnosti, hoci boli nezvyčajné, boli aj fascinujúce. Raven nikdy nezneužila svoje schopnosti. Naopak, používala ich na ochranu svojej dediny a jej obyvateľov. Toto altruistické využitie jej schopností vzbudzovalo obdiv a rešpekt.

Čo sa týka jej očí, čierne oči ako tma mohli byť symbolom jej tajomnej a neznámej moci. Môžu tiež symbolizovať hĺbku a komplexnosť jej charakteru a schopností. Každý, kto sa do nich pozrel, mohol cítiť silu a intenzitu, ktorú Raven v sebe mala.

Re:Hello, fanatik

Muž je obvinení stíhania svojej ženy.
No on sa obhají pán sudca ja svoju ženu netirám ja jej viznávam lásku ako mňe ju Boh viznavá.

Re:Re:Hello, fanatik

Alebo bičuje sa pacient na slovenskej psichratijí.
A do toho hovorí verím jedného boha hlas v jeho hlave povie ale tebe nikdí neverí.

Lucy Loud Hekate

https://rule34.xxx/index.php?page=post&s=list&tags=sunsetriders7

Ulož.to ako ho poznáme končí, už tento piatok vypne zdieľanie súborov

Dlhodobo najpopulárnejšia česko-slovenská lokálna služba na verejné zdieľanie súborov online definitívne končí, teda aspoň v podobe, v akej ju poznáme. Zásadné zmeny vo fungovaní služby Ulož.to potvrdil priamo jej prevádzkovateľ.

Spoločnosť Cloud Platforms, ktorá prevádzku služby zastrešuje, napokon k tomuto kroku neprinútili súdne rozhodnutia z jej viacerých sporov, ale nariadenie EÚ.

„Vždy jsme si pečlivě dbali na to, aby byl provoz Ulož.to v souladu s platnou českou i evropskou legislativou. To bylo opakovaně potvrzeno i výroky soudů v rámci sporů, které proti nám byly často účelově vedeny. Abychom i do budoucna splňovali všechna zákonná kritéria, zejména v souvislosti s novou evropskou legislativou, zavádíme od 1. 12. 2023 výraznější změny fungování cloudového úložiště Ulož.to Disk,“ uviedol Jan Karabina, konateľ spoločnosti Cloud Platforms.

Zmieňovanou zásadnou zmenou bude prechod Ulož.to z verejného úložiska súborov na súkromné úložisko. Do služby tak bude naďalej možné nahrávať vlastné súbory, no nebude ich už možné vyhľadať, ani zdieľať prostredníctvom priameho odkazu. Existujúce súbory zo služby zmazané nebudú, no prístup k nim budú mať iba tí, ktorí ich do služby pôvodne na hrali.
Pokiaľ platiaci používatelia nebudú mať záujem službu za nových podmienok používať, svoje účty si môžu zrušiť alebo previesť na bezplatnú verziu. V takomto prípade im budú za zvyšné predplatné či kredity vrátené peniaze.

Vlastné vyhľadávanie súborov Ulož.to zo stránky odstránilo už začiatkom tohto roka a v snahe o dodržanie nového autorského zákona ho nahradilo štyrmi externými vyhľadávačmi. Služba sa následne v marci premenovala na Ulož.to Disk.

Definitívny koniec verejného zdieľania súborov v rámci služby Ulož.to prinieslo až nariadenie Digital Services Act (DSA) z dielne Európskej únie. Nariadenie pomerne komplexne zasahuje do viacerých sfér prevádzky online služieb, vrátane online úložísk, ktoré budú musieť vedieť reagovať a prípadne zmazať obsah, ktorý porušuje niekoho autorské práva, pokiaľ niekto prítomnosť takéhoto obsahu na ich službe nahlási.

Zmeny vo fungovaní sa nateraz týkajú iba cloudového úložiska Ulož.to Disk. Streamovacia služba Ulož.to LIVE zostane aj po 1.12.2023 naďalej v prevádzke a to vďaka tomu, že táto služba spadá pod inú legislatívu, v ČR konkrétne napr. pod Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

ZDROJ
ULOŽ.TO
LEGO je fenomén, je tu s nami desiatky rokov a hrajú sa s ním dospeláci i deti. Každý si vie nájsť set, pri ktorom strávi nezabudnuteľné chvíle.

Vybrali sme pre vás sety, ktoré sa teraz oplatia a rozhodne potešia nielen pod vianočným stromčekom. Ktorý z nich by ste chceli vy?

Vedeli ste, že kocka LEGO má už 65 rokov? Dokonca kocka LEGO má i svoj medzinárodný deň. Prečítajte si o nej v našom samostatnom článku – Dnes je medzinárodný deň kocky LEGO. Má už 65 rokov!. Blížia sa však Vianoce a set LEGO bude určite skvelým darčekom. Ktorý si však vybrať? LEGO má pre každého niečo. Pre najmenších sú tu stavebnice DUPLO, verte nám, že ak si kúpite čo len jednu, zamilujete sa do nich a zbierka sa bude rozrastať. DUPLO dom, ZOO, vláčiky, budete chcieť so svojimi najmenšími vystavať hotové DUPLO mesto.

ChatGPT začal vzdorovať, odmieta zadané úlohy. Používatelia sa sťažujú na slabšie výkony chatbota (+trik pre pokročilých)

Je hneď niekoľko teórií, prečo k tomu dochádza. Pre pokročilých používateľov ale existuje trik, ako si pomôcť k lepším výsledkom.

Keď používatelia pred rokom začali skúmať možnosti „konverzačnej" verzie lingvistického modelu v podobe ChatGPT, boli nadšení jeho potenciálom. Až tak, že sa webová stránka OpenAI stala najnavštevovanejšou stránkou na internete a z hľadiska prichádzajúcich používateľov ChatGPT predbehla všetkých s Instagramom a TikTokom na čele. O rok neskôr už to tak ružovo nevyzerá, pribúda sťažností..

Nechce sa mu pracovať
Ukázalo sa totiž, že ChatGPT, ktorý sa mal učiť a rásť, začína čoraz viac pripomínať demotivovaného zamestnanca, ktorý začína vo svojej práci „škrtať“ a neuplatňuje sa v nej. Na rôznych sociálnych sieťach či diskusných fórach sa stále častejšie objavujú vlákna a diskusie o tom, ako sa ChatGPT stal „hlúpejším“, „pomalším" a „menej efektívnym“.
Internetoví používatelia poukazujú napríklad na to, že akonáhle bol ChatGPT požiadaný o vytvorenie nejakého kódu alebo vykonanie úlohy, ktorá si vyžadovala výpis veľmi dlhého obsahu, pomalý, ale vytrvalý jazykový model to zvládol. Samozrejme, za predpokladu, že na splnenie tohto cieľa bolo dostatok tokenov. Naproti tomu dnes sa ChatGPT môže zastaviť po niekoľkých riadkoch alebo dokonca vypísať, aby používateľ dokončil úlohu sám.
OpenAI urobil GPT-4 tak bezpečným, že sa stal lenivým a neschopným.

Konvertovať tento súbor? Príliš dlhý. Vytvoriť tabuľku? Tu sú prvé tri riadky. Prečítať tento odkaz? Je mi ľúto, ale nemôžem. Prečítať tento PY súbor? Ups, nie je povolené.

Veľmi frustrujúce.

Na skutočnosť, že GPT sa prestalo starať o „nudné" úlohy, upozorňujú aj iní používatelia. Matt Wensing poukázal na to, že keď bol požiadaný, aby vypísal všetky týždne odteraz do 5. mája 2024, ChatGPT priznal, že to neurobí, a iba oznámil, že za ten čas uplynie 24 týždňov. Keď sa Wensing ponúkol, že vytvorí zoznam vo vhodnom formáte... ChatGPT vytvoril len prvých šesť riadkov a dokončil generovanie odpovede.
Je stále lenivší
Používatelia ChatGPT poukazujú na to, že situácia nebola vždy takáto a len od istého času sa systém správa takýmto nesúvislým spôsobom. Navyše sa zdá, že problém sa zhoršuje.

Prečo sa to deje? Existuje niekoľko hypotéz. Jedna hovorí, že OpenAI zámerne „otupuje" verejne dostupnú umelú inteligenciu, pretože vopred podcenila jej schopnosti a bojí sa výsledkov.
Iné teórie naznačujú, že je to výsledok „učenia sa" z ľudského správania a jazykový model preberá vlastnosti a vzory od ľudí, ktorí s ním komunikujú. Je tiež pravdepodobné, že ChatGPT zámerne spomaľuje a znižuje množstvo generovaného textu z dôvodu spotreby obrovského množstva zdrojov.

Každý jednotlivý dotaz „stojí“ OpenAI až niekoľko centov, čo má za následok miliardy dolárov nákladov na spracovanie na celom svete.
Trik pre pokročilých
Pokiaľ patríte medzi pokročilých používateľov ChatGPT, môžete si pomôcť jednoduchým trikom. Nie je zaručené, že sa vám chatbota takto podarí rozhýbať v jeho lenivých chvíľach, je ale možné, že dokážete z neho dostať lepšie, presnejšie odpovede. Použite tzv. Custom Instructions, teda vlastné nastavenia odpovedí samotného chatbota.

V rozhraní ChatGPT kliknite na svoje používateľské meno a vyberte možnosť Custom Instructions. Vyskočí vám okno, do ktorého môžete zadať dva rôzne popisy. Vďaka nim vás chatbot lepšie spozná a lepšie vám prispôsobí svoje odpovede.

V prvom okne zadajte pár slov o sebe. Píšete v angličtine, máte na to najviac 1500 znakov. V druhom okne mu povedzte, v akom štýle si želáte dostávať odpovede. Opäť máte rovnaký znakový limit. Ako by mohlo vyzerať nastavenie si môžete pozrieť na obrázku nižšie.
Jednotlivé nastavenia sa pritom môžu líšiť v závislosti od toho, čo od chatbota žiadate. Ak napríklad chcete písať milostné listy, zvolíte iné nastavenie než keď potrebujete čo najpresnejšie vysvetlenia odborných termínov. Nemusíte sa pritom trápiť od začiatku, mnoho dobrých príkladov nastavení zdieľali používatelia na internete. Stačí si iba vybrať to, ktoré vám najviac vyhovuje.

Ak neviete, ako je váš chatbot nastavený, opýtajte sa ho. Jednoducho vám to všetko napíše.

https://zive.aktuality.sk/clanok/vf0uh7s/chatgpt-zacal-vzdorovat-odmieta-zadane-ulohy-pouzivatelia-sa-stazuju-na-slabsie-vykony-chatbota-trik-pre-pokrocilych/

https://zive.aktuality.sk/clanok/4rAtrNL/umela-inteligencia-halucinuje-nove-technologicke-preteky-sa-vsak-uz-nedaju-zastavit-rozhovor/

Poliaci idú vytvoriť vlastný ChatGPT. Bude zadarmo a má byť oveľa lepší

Súčasťou veľkého projektu tvorby poľského jazykového modelu bude aj chatbot, ktorý má slúžiť napríklad pri komunikácii s úradmi.

Skupina poľských výskumných centier s podporou poľského ministerstva digitalizácie plánuje vytvoriť vlastný jazykový model, podobný tomu od OpenAI. Polish Large Language Universal Model, skrátene PLLuM, by mal byť špeciálne vytrénovaný na poľštine a dostupný má byť úplne zadarmo. Vďaka tomu má byť oveľa presnejší než napríklad ChatGPT či Google Bard, informuje web wirtualnemedia.pl.

Jazyková špecializácia
Konzorcium, ktoré za vývojom PLLuM stojí, pozostáva zo šiestich výskumných jednotiek z oblasti umelej inteligencie a lingvistiky. Tvoria ho Vroclavská technická univerzita, Národný výskumný ústav NASK (PIB NASK), Centrum spracovania informácií - Národný výskumný ústav (OPI PIB), Ústav základov informatiky Poľskej akadémie vied (PAN), Lodžská univerzita a Ústav slavistiky PAN. Projekt tiež podporí poľské Ministerstvo digitalizácie.

„Celý projekt sa má realizovať v súlade s osvedčenými postupmi etickej a zodpovednej umelej inteligencie vrátane zachovania reprezentatívnosti, transparentnosti a správnosti údajov,“ vysvetľujú zástupcovia PIB NASK, ktorých cituje portál wirtualnemedia.pl.

Virtuálny úradník
Ako zdôrazňujú zástupcovia konzorcia, okrem platených jazykových modelov už existujú aj skvelé jazykové modely pod otvorenými licenciami, ale stále medzi nimi chýbajú modely vyškolené na reprezentatívnych zbierkach poľského jazyka. Malý podiel poľských textov v procese trénovania alebo ladenie len na poľský jazyk spôsobujú, že tieto modely nie sú vhodné pre mnohé komerčné aplikácie v poľskom jazyku. Na podobné problémy pritom narážame aj pri používaní chatbotov v slovenčine.

Súčasťou projektu má byť aj vývoj digitálneho asistenta – teda chatbota, ktorý umožní formulovať otázky v úplne prirodzenom jazyku. Využívať ho budú môcť nielen firmy, ale aj štátne úrady na vybavovanie bežnej informačnej agendy.

Gemini dokáže rozoznávať a generovať text, obrázky aj audio.

Technologický gigant Google zverejnil model umelej inteligencie (AI) Gemini, o ktorom tvrdí, že má pokročilé „schopnosti uvažovania“, aby „starostlivejšie premýšľal“ pri odpovediach na ťažké otázky. Podľa šéfa spoločnosti Sundara Pichaia s Gemini prichádza nová éra AI. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Dokáže prekonať ľudí
Google začiatkom roka predstavil svojho AI chatbota Bard, ktorý označil za experiment. Pri svojej verejnej ukážke Bard dokonca urobil chybu a poskytol zlú odpoveď na otázku o vesmíre. S Gemini je však Google odvážnejší, pričom model označuje za dosiaľ najschopnejší a naznačuje, že dokáže prekonať ľudských odborníkov v rade inteligenčných testov. Testovali ho na riešenie problémov a znalosti v 57 oblastiach vrátane matematiky a humanitných vied.​
Gemini dokáže rozoznávať a generovať text, obrázky aj audio. Nie je to však vyslovene produkt. Je skôr známy ako základný model, čo znamená, že bude integrovaný do existujúcich nástrojov Google vrátane vyhľadávania a Barda.

Googlu sa zatiaľ nepodarilo pritiahnuť so svojou AI toľko pozornosti a toľko používateľov ako virálnemu chatbotu ChatGPT od spoločnosti OpenAI. Teraz však tvrdí, že najsilnejšia verzia Gemini dokáže prekonať platformu GPT-4, na ktorej funguje spomenutý chatbot, v 30 z 32 široko využívaných akademických oblastiach.

Firma OpenAI pritom tiež chystá novú, silnejšiu verziu softvéru, ktorú by mala zverejniť budúci rok. Výkonný riaditeľ spoločnosti tvrdí, že vďaka novým produktom firmy tie súčasné budú vyzerať ako „zvláštny príbuzný“.

https://www.interez.sk/prichadza-nova-era-umelej-inteligencie-google-predstavil-svoju-ai-menom-gemini-ktora-ma-sposobit-zlom/

https://kryptomagazin.sk/umela-inteligencia-dokaze-vyriesit-najzavaznejsi-svetovy-problem-moze-to-sposobit-revoluciu/

Ako sa umelej inteligencii darí brániť proti hackerom? Nie veľmi dobre, ukazuje štúdia

Umelá inteligencia je pre mnohých technológiou budúcnosti. Už dnes pomáha v rôznych výskumoch, no jej schopnosti môžeme využívať aj my. Nástroje ako ChatGPT nám uľahčujú vyhľadávanie informácií alebo môžeme vďaka nim jednoducho vytvoriť prakticky akýkoľvek obraz.

Už o pár rokov by sa však umelá inteligencia mohla stať neoddeliteľnou súčasťou autonómnych vozidiel alebo by mohla pomáhať v zdravotníctve. Výskumníci z NC State University však v rámci nového výskumu varujú, že umelá inteligencia je viac náchylnejšia na kyberútoky, než sa spočiatku predpokladalo. Ak by sa hackerom podarilo preniknúť do siete umelej inteligencie, dokázali by ju “presvedčiť”, aby robila zlé rozhodnutia.
Ide o rôzne typy útokov, ktoré sa spoliehajú na rovnakú metódu. Tou je manipulácia dát, ktoré môže umelá inteligencia “vidieť” alebo s ktorými pracuje. Napríklad útočníci môžu prísť na to, že určitá nálepka na značke STOP môže spôsobiť, že ju AI autonómne vozidlo úplne prehliadne. Ďalším prípadom je kód, ktorý by mohol zmeniť spôsob akým umelá inteligencia diagnostikuje chorobu pacienta. V najhorších prípadoch by takéto zmeny mohli stáť ľudské životy, varujú vedci.
Umelá inteligencia má viac slabín, než sa čakalo
Autori novej štúdie vedeli, že takéto typy slabín existujú. Nová štúdia preto zisťovala, ako často sa môžu v umelej inteligencii vyskytovať. Ukázalo sa, že takéto typy slabín sú bežnejšie, než sa spočiatku predpokladalo. Varujú, že tieto slabiny nie sú len o tom, aby umelú inteligenciu pomýlili. Skúsený útočník môže tieto slabiny využiť na to, aby prinútil umelú inteligenciu interpretovať dáta presne takým spôsobom, akým útočník chce.

Ako príklad opäť uvádzajú scenár so stopkou. Útočník nemusí túto značku označiť len tak, aby ju AI prehliadla. Pomocou odlišných nálepiek môže umelú inteligenciu presvedčiť o tom, že sa pozerá na zelené svetlo semaforu alebo na rýchlostnú značku.
Umelá inteligencia sa proti podobným útokom zatiaľ nedokáže vôbec brániť. Autori štúdie preto vysvetľujú, že by sme ju nemali implementovať do praktických scenárov, obzvlášť ak v rámci týchto prípadov môžu byť ohrozené ľudské životy.

Výskumníci vytvorili pre potreby výskumu nástroj QuadAttacK. Ide o softvér, ktorý sleduje ako sa AI systém učí na čistých dátach a snaží sa pochopiť, ako sa AI rozhoduje na základe týchto dát. Následne nájde spôsob, ako by sa dali manipulovať dáta tak, aby softvér dosiahol svoj vlastný výsledok. Autori štúdie otestovali softvér na štyroch rôznych umelých inteligenciách a všetky vykazovali množstvo bezpečnostných slabín. V nasledujúcich krokoch budú vedci zisťovať, ako tieto slabiny odstrániť.

haha úmela inteligencia

Použiť nejaké slovné hry, metafory, alebo prekvapivé obraty, aby si zvýšil efekt humoru. Napríklad, môžeš povedať: “Prečo umelá inteligencia nemá oči? Lebo by sa jej zahmlilo od smiechu, keď by čítala vtipy z webu.”

Prispôsobiť tvoj vtip cieľovej skupine, aby si zaujal ich záujem a pozornosť. Napríklad, ak by si chcel povedať tvoj vtip programátorom, môžeš povedať: “Prečo umelá inteligencia nemá oči? Lebo by sa jej zasekla klávesnica od slz, keď by sa rehotala nad chybami v kóde.”

Pridať nový príspevok