Kniha návštev

ChatGPT začal vzdorovať, odmieta zadané úlohy. Používatelia sa sťažujú na slabšie výkony chatbota (+trik pre pokročilých)

Je hneď niekoľko teórií, prečo k tomu dochádza. Pre pokročilých používateľov ale existuje trik, ako si pomôcť k lepším výsledkom.

Keď používatelia pred rokom začali skúmať možnosti „konverzačnej" verzie lingvistického modelu v podobe ChatGPT, boli nadšení jeho potenciálom. Až tak, že sa webová stránka OpenAI stala najnavštevovanejšou stránkou na internete a z hľadiska prichádzajúcich používateľov ChatGPT predbehla všetkých s Instagramom a TikTokom na čele. O rok neskôr už to tak ružovo nevyzerá, pribúda sťažností..

Nechce sa mu pracovať
Ukázalo sa totiž, že ChatGPT, ktorý sa mal učiť a rásť, začína čoraz viac pripomínať demotivovaného zamestnanca, ktorý začína vo svojej práci „škrtať“ a neuplatňuje sa v nej. Na rôznych sociálnych sieťach či diskusných fórach sa stále častejšie objavujú vlákna a diskusie o tom, ako sa ChatGPT stal „hlúpejším“, „pomalším" a „menej efektívnym“.
Internetoví používatelia poukazujú napríklad na to, že akonáhle bol ChatGPT požiadaný o vytvorenie nejakého kódu alebo vykonanie úlohy, ktorá si vyžadovala výpis veľmi dlhého obsahu, pomalý, ale vytrvalý jazykový model to zvládol. Samozrejme, za predpokladu, že na splnenie tohto cieľa bolo dostatok tokenov. Naproti tomu dnes sa ChatGPT môže zastaviť po niekoľkých riadkoch alebo dokonca vypísať, aby používateľ dokončil úlohu sám.
OpenAI urobil GPT-4 tak bezpečným, že sa stal lenivým a neschopným.

Konvertovať tento súbor? Príliš dlhý. Vytvoriť tabuľku? Tu sú prvé tri riadky. Prečítať tento odkaz? Je mi ľúto, ale nemôžem. Prečítať tento PY súbor? Ups, nie je povolené.

Veľmi frustrujúce.

Na skutočnosť, že GPT sa prestalo starať o „nudné" úlohy, upozorňujú aj iní používatelia. Matt Wensing poukázal na to, že keď bol požiadaný, aby vypísal všetky týždne odteraz do 5. mája 2024, ChatGPT priznal, že to neurobí, a iba oznámil, že za ten čas uplynie 24 týždňov. Keď sa Wensing ponúkol, že vytvorí zoznam vo vhodnom formáte... ChatGPT vytvoril len prvých šesť riadkov a dokončil generovanie odpovede.
Je stále lenivší
Používatelia ChatGPT poukazujú na to, že situácia nebola vždy takáto a len od istého času sa systém správa takýmto nesúvislým spôsobom. Navyše sa zdá, že problém sa zhoršuje.

Prečo sa to deje? Existuje niekoľko hypotéz. Jedna hovorí, že OpenAI zámerne „otupuje" verejne dostupnú umelú inteligenciu, pretože vopred podcenila jej schopnosti a bojí sa výsledkov.
Iné teórie naznačujú, že je to výsledok „učenia sa" z ľudského správania a jazykový model preberá vlastnosti a vzory od ľudí, ktorí s ním komunikujú. Je tiež pravdepodobné, že ChatGPT zámerne spomaľuje a znižuje množstvo generovaného textu z dôvodu spotreby obrovského množstva zdrojov.

Každý jednotlivý dotaz „stojí“ OpenAI až niekoľko centov, čo má za následok miliardy dolárov nákladov na spracovanie na celom svete.
Trik pre pokročilých
Pokiaľ patríte medzi pokročilých používateľov ChatGPT, môžete si pomôcť jednoduchým trikom. Nie je zaručené, že sa vám chatbota takto podarí rozhýbať v jeho lenivých chvíľach, je ale možné, že dokážete z neho dostať lepšie, presnejšie odpovede. Použite tzv. Custom Instructions, teda vlastné nastavenia odpovedí samotného chatbota.

V rozhraní ChatGPT kliknite na svoje používateľské meno a vyberte možnosť Custom Instructions. Vyskočí vám okno, do ktorého môžete zadať dva rôzne popisy. Vďaka nim vás chatbot lepšie spozná a lepšie vám prispôsobí svoje odpovede.

V prvom okne zadajte pár slov o sebe. Píšete v angličtine, máte na to najviac 1500 znakov. V druhom okne mu povedzte, v akom štýle si želáte dostávať odpovede. Opäť máte rovnaký znakový limit. Ako by mohlo vyzerať nastavenie si môžete pozrieť na obrázku nižšie.
Jednotlivé nastavenia sa pritom môžu líšiť v závislosti od toho, čo od chatbota žiadate. Ak napríklad chcete písať milostné listy, zvolíte iné nastavenie než keď potrebujete čo najpresnejšie vysvetlenia odborných termínov. Nemusíte sa pritom trápiť od začiatku, mnoho dobrých príkladov nastavení zdieľali používatelia na internete. Stačí si iba vybrať to, ktoré vám najviac vyhovuje.

Ak neviete, ako je váš chatbot nastavený, opýtajte sa ho. Jednoducho vám to všetko napíše.

https://zive.aktuality.sk/clanok/vf0uh7s/chatgpt-zacal-vzdorovat-odmieta-zadane-ulohy-pouzivatelia-sa-stazuju-na-slabsie-vykony-chatbota-trik-pre-pokrocilych/

https://zive.aktuality.sk/clanok/4rAtrNL/umela-inteligencia-halucinuje-nove-technologicke-preteky-sa-vsak-uz-nedaju-zastavit-rozhovor/

Pridať nový príspevok